مقالات و دانستنی ها

بهترین راه پشتیبان‌گیری اطلاعات چیست؟

به جرات می‌توان گفت که ارزش اصلی هر کامپیوتری به اطلاعات ذخیره شده روی آن است. این اطلاعات ممکن است فایل‌هایی باشند که همیشه در حال تغییرند یا تصاویر و فیلم‌های باارزشی که برای همیشه می‌خواهیم آنها را در جای امنی نگهداری کنیم. از طرف دیگر مشکلات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری که کامپیوترها را تهدید می‌کنند، بیشترین دلیل از بین رفتن و پاک‌شدن اطلاعات ذخیره شده هستند.

 

23 - بهمن - 1393     ایجاد شده توسط: admin

پنج توصیه برای تبدیل داده‌های بزرگ به یک سرمایه ارزشمند

تاکنون شرکت‌های اندکی توانسته‌اند پروژه‌های مربوط به داده‌های بزرگ‌ را به درستی پیاده‌سازی کرده و به مزیت‌های کسب‌و‌کار ناشی از آن دست‌یابند.
داده‌های بزرگ از بحث‌های داغ IT در سال‌های اخیر است و همچنان نیز با شیب تندی رو به افزایش است. با این وجود بسیاری از بحث‌ها در این زمینه تنها جار‌و‌جنجار تبلیغاتی است و پروژه‌های اصولی که در این حوزه انجام گرفته اندک هستند. 
واقعیت این است که سازمان‌ها درک خوبی از این موضوع دارند که با استفاده بهتر از سرمایه‌های اطلاعاتی خود می‌توانند به مزیت‌های رقابتی قابل توجهی دست‌یابند و به پتانسیل عظیم بازار برای رشد سریع در این حوزه آگاه‌اند با این حال آن‌ها اغلب در ساخت محیط داده‌های بزرگ شخصی خود دچار تردید می‌شوند. آن‌ها می‌بینند که منابع اطلاعاتی دارند که اگر به درستی تحت کنترل درآیند می‌‌تواند برایشان مفید باشد اما نمی‌دانند چگونه از این منافع بهره‌مند گردند. 

23 - فروردین - 1393     ایجاد شده توسط: admin

ERP باید ساده شود

ERP نه تنها شکست نخورده است، بلکه یک تکنولوژی بالغ است که بسیاری از شرکتهای متوسط و بزرگ جهان بدون آن نمی توانند به فعالیت های خود ادامه دهند.

21 - اسفند - 1392     ایجاد شده توسط: admin

طرح ریزی استراتژیک اطلاعاتی , مهمترین عامل موفقیت سازمانها

با شناخت فرصتها و امکاناتی که از IT ایجاد شده ، آن را به یک استراتژی شبیه کرده است تا یک فرمول و نسخه عملی . استراتژی جدید برای دسترسی متفاوت به آنچه آرمان یک سازمان تعریف می کند . IT یک شناخت وسیع از محیط اطراف را در ذهن ها ایجاد نموده و هرکس را ، در هر سطح و ایده بسوی خود جلب می کند .

21 - اسفند - 1392     ایجاد شده توسط: admin

برنامه‌ریزی منابع سازمانی(ERP)؛ ۱۳ اشتباه و ۱۳ راه حل

پیاده‌سازی سیستم ERP جزو پرهزینه‌ترین و وقت‌گیرترین کارها در حوزه فناوری­اطلاعات است و پتانسیل بالایی برای مواجه شدن با تاخیرها و هزینه‌های غیرمنتظره در هر بخش از برنامه‌ریزی را دارد. برای کمک به شما برای جلوگیری از اشتباهاتی که هزینه‌های بالایی را به همراه دارند، سایت CIO.com به پرسش از مدیران ارشد IT، ارائه‌دهندگان خدمات ERP و مشاوران در حوزه تکنولوژی پرداخته و از جمع‌بندی نظرات آن‌ها به ارائه راهکارهایی پرداخته که با به­کارگیری آن‌ها از تبدیل ERP به یک تجربه ناموفق در سازمان شما جلوگیری شود.

19 - اسفند - 1392     ایجاد شده توسط: admin

انتخاب نرم‌افزار مناسب برای کسب‌و‌کار کوچک؛ چگونه؟

در چشم‌انداز رقابتی کسب‌و‌کار امروز، بسیار ضروری است که کسب‌و‌کارهای کوچک از تکنولوژی- به‌طور خاص راه‌حل‌های نرم‌افزاری- به عنوان اهرمی برای ارتقاء خود استفاده کنند و از این طریق بهره‌وری خود را حداکثر کرده و هزینه‌های عملیاتی خود را پایین نگه دارند.

19 - اسفند - 1392     ایجاد شده توسط: admin

بازگشت سرمایه پس از استقرار سیستم ERP

پروژه های ERP (حتی کوچکترین آنها) ممکن است میلیون ها دلار هزینه در پی داشته باشند. اما باید توجه داشت که برگشت سرمایه از ERP بسیار بالاست .

10 - اسفند - 1392     ایجاد شده توسط: admin

۶ سوال کلیدی از مدیران برای مهاجرت به ERP

یک راهکار ERP از طریق اتوماتیک کردن فرآیندهای کسب و کار دقت و صحت اطلاعات را بهبود خواهد بخشید و گردش اطلاعات در سازمان را تسریع خواهد کرد، همچنین با ساده‌تر کردن انجام فعالیت‌های روزانه این امکان را برای کارمندان فراهم خواهد کرد که انرژی خود را صرف بر طرف کردن چالش‌ها و مشکلات پیچیده‌تر که نیازمند دقت بیشتری هستند، کنند.

6 - اسفند - 1392     ایجاد شده توسط: admin

رقابت در دنیای دیجیتال: چهار درس از صنعت نرم‌افزار

امروزه نرم‌افزار تقریبا برای هر شرکتی به یک نیاز حیاتی تبدیل شده‌است. از این رو مدیران باید از خود بپرسند از مدل‌های کسب‌و‌کاری که توسط تولیدکنندگان نرم‌افزار به‌کار گرفته می‌شود، چگونه می‌توان الگوبرداری کرد و از آن در راستای بهبود فعالیت‌های IT سازمان خود استفاده کرد. 
در حدود ۲۰ سال پیش استفاده از نرم‌افزار در سازمان‌ها عمدتا به سیستم‌های تبادلاتی بزرگ در مراکز داده محدود می‌شد. اما امروزه تقریبا به زیربنای هر فعالیتی و در هر صنعتی تبدیل شده‌است. 

6 - اسفند - 1392     ایجاد شده توسط: admin

فهم کپی ­رایت؛ مهارتی برای زندگی

این هم یکی از مهارت­‌های زندگی است. وقتی از دبیرستان یا دانشگاه فارغ‌­التحصیل می­شوید، دیگر یادگرفته­‌اید نقشه بخوانید یا از جی­‌پی­ اس استفاده کنید، باید کمی هم درباره­‌ی کپی­‌رایت اطلاعات داشته باشید. اگر قرار است وارد رشته­‌ای شوید که تمام مدت با موضوعات مربوط به کپی­‌رایت سروکار دارید، اطلاعاتتان در این باره باید بیشتر باشد. اگر می­‌خواهید هنرمند یا موسیقی­‌دان شوید یا به حوزه­‌ی هنرهای اجرایی قدم بگذارید، دیگر باید خیلی بیشتر از این­ها اطلاعات داشته باشد. ولی فکر نمی­کنم در برنامه­‌ی درسی این موضوع گنجانده شده باشد.»

30 - بهمن - 1392     ایجاد شده توسط: admin